Rodzaje mgły

Definicja

Przykład

Radiacyjna

mgła, która powstaje na skutek nocnego wypromieniowania ciepła.Tworzą się nad lądem oraz nad akwenami morskimi pokrytymi zwartą pokrywą lodową. Zachodzi przy bezwietrznej i bezchmurnej pogodzie. Powietrze ochładza się, w rezultacie rośnie jego wilgotność względna i po osiągnięciu temperatury punktu rosy para wodna skrapla się, tworząc mgłę.

Adwekcyjna

Są to mgły powstające wskutek adwekcyjnego, czyli poziomego przemieszczenia się ciepłego, wilgotnego powietrza nad zimną powierzchnią Ziemi. Powietrze poprzez kontakt z podłożem stopniowo oziębia się, osiągając temperaturę punktu rosy, co rozpoczyna tworzenie się mgły.Do jej rozwoju potrzebny jest słaby wiatr, ułatwiający mieszanie powietrza.

Zboczowa (orograficzna) w górach

Powstaje ona kiedy wilgotne powietrze oziębiając sie, wznosi się po chłodnym zboczu góry.

Z parowania

Można ją spotkać nad zbiornikami wodnymi, nie tylko dużymi, ale również nad małymi stawami, otoczonymi izolującą je warstwą drzew i zarośli.Ma to miejsce rankiem po chłodnej nocy - ponieważ woda oddaje zgromadzone ciepło wolniej niż ląd, dochodzi do sytuacji, w której wczesnym rankiem woda jest jeszcze ciepła, natomiast otaczające powietrze - już zimne. Parowanie cieplejszej wody w chłodnym otoczeniu daje możliwość uformowania się charakterystycznych oparów. Zjawisko to pojawia się również po deszczu. Wywołane są silnym parowaniem należą do mgieł bardzo niestabilnych szybko zanikających.

Frontowa

rodzaj mgły występującej przy przejściu frontu ciepłego w wyniku nasycenia parą wodną powietrza w czasie występowania opadów deszczu i mżawki przed linią frontu, a także po przejściu frontu wskutek stopniowego wychładzania od zimnego jeszcze podłoża wilgotnej i ciepłej masy powietrza.Czasem mgłą frontowa jest obniżona chmura warstwowa.

Smog

Pośród rozlicznych rzeczy na tym świecie, człowiek stworzył także i mgłę. Spaliny, wyziewy kominowe, a dodatkowo odpowiednie wiatry i ukształtowanie terenu ułatwiają zbieranie się mgły sztucznej, artefaktycznej - jest to smog.Jednym słowem: Mieszanka mgły z dymem i spalinami.

Lodowa

typ mgły powstający przy bardzo niskich temperaturach powietrza, z reguły poniżej -30°C. W przeciwieństwie do zwykłej mgły, nie składa się ona z kropelek wody lecz z bardzo małych kryształków lodu. Tego typu zjawisko spotykane jest w klimatach polarnych, subpolarnych i umiarkowanych chłodnych. W Polsce występuje bardzo rzadko.

Wróć do strony głównej